Przewidywanie przyszłości

Wiele z nas czasami miało tak, że nasza intuicja podpowiadała nam co mamy zrobić, a później ta intuicja okazała się słuszna. Skąd to wynika? Czy przewidywanie w życiu jest dla nas ważne, czy może okazać się dla nas zgubne i powinniśmy żyć tym co jest teraz, a nie skupiać się na przyszłości?

Łatwe przewidywanie

Często mieliśmy w swoim życiu sytuacje, w których musieliśmy podjąć szybką decyzję, a ta decyzja decydowała potem o naszym życiu. Nie skupialiśmy się wtedy na analizach czy na tym, jak podjąć tę decyzję na podstawie błędów innych ludzi. Kierowaliśmy się wtedy swoimi doświadczeniami.

Dzieci, jeśli nauczą się, aby nie dotykać płomienia zapalniczki po oparzeniu się nią pierwszy raz, nie popełniają tego błędu ponownie. Znamy więc skutki przyszłości na podstawie swoich doświadczeń i raczej możemy być tego pewni, że jeśli włożymy rękę do ognia czy skoczymy z dachu budynku to czeka nas oparzenie lub śmierć, ale co z przyszłością, która nie jest aż tak oczywista?

Trudne przewidywania

Są też takie rzeczy jak szeroko pojęty hazard lub przewidywanie w sporcie. Człowiek uzależniony od hazardu ma zgubne odczucie tego, że nie zawsze przyszłość może się ziścić, tak jak tego oczekuje.

Drużyna, choć przeanalizowana pod każdym względem, choć mamy pewność, że wygra to zdarza się, że może przegrać, a nasze oczekiwania zamienią się w rozpacz po stracie pieniędzy. Czy warto zatem przewidywać?

Bądźmy racjonalni

Cokolwiek nie będziemy w życiu robić i tak w końcu będziemy musieli myśleć nad przyszłością. Wybrańcy naszych serc czy okażą się dla nas uczciwi i będą z nami do końca życia? Czy samochód, na który chcemy wydać dużo pieniędzy nie będzie się psuł i nie przysporzy nam problemów?

Czy mieszkanie, które chcemy wynająć nie okaże się problemowe z uwagi na złych sąsiadów? Na każde z tych pytań trzeba sobie odpowiedzieć jasno, nigdy nie będziemy tego wiedzieć, bo nie jesteśmy jasnowidzami, a jasnowidztwo samo w sobie jest tylko sztuką przewidywania przyszłości, która nam się w życiu nie przyda. Nie sugerujmy się więc emocjami czy opiniami ludzi, którzy nie mają pojęcia o naszym życiu.

Bądźmy racjonalni i podejdźmy do tematu logicznie.

 

Jak sobie radzić

Zawsze podchodźmy do tematu, z którym chcemy się zmierzyć logicznie. Po pierwsze nie popełniajmy tych samych błędów, które nauczyły nas tego, czego nie robić i co nie działa. Kolejną sprawą jest to, żeby na chłodno pomyśleć jakie warianty naszych wyborów mogą się spełnić, a jakie nie.

Zawsze musimy zakładać najgorsze i uwzględnić to ryzyko. Jeśli jesteśmy trenerem drużyny piłkarskiej, to jeśli źle dobierzemy skład nie biorąc pod uwagę przeciwnej drużyny, czy umiejętności swoich graczy, mecz możemy przegrać.

Jeśli kupujemy samochód przeczytajmy raporty awaryjności tego samochodu na tle innych. Zmniejszymy wtedy ryzyko podejmowania naszych wyborów a nasze przewidywania przyszłości okażą się trafne.

Uczmy się na błędach innych ludzi

Jeśli chcemy przewidywać w życiu wydarzenia lub skutki naszych wyborów, patrzmy na to jak robią inni. Nie zawsze inny człowiek nauczy nas tego, jeśli nie przekonamy się na własnej skórze, lecz może nam pomóc zmniejszyć ryzyko naszych decyzji.

Jeśli mamy firmę, która ma problemy z podatkiem nie przewidujmy przyszłości tylko umówmy się z dobrym doradcą podatkowym który się na tym zna itd. Przewidujmy w aspekcie naszych dzieci. Nasze wybory dotyczące dobrej szkoły dziecka, zapisanie ich na naukę obcego języka wpłynie znacząco na lepszy start w ich życiu i jest to przykład, w którym przewidywanie przyszłości w życiu jest niezbędne.

Leave a Reply