Przewidywanie pogody

Pogoda, szczególnie w dzisiejszych czasach, bywa bardzo zmienna. Jednego dnia jest upał, a kolejnego – ulewa i niska temperatura. Jeśli więc musimy wyjść z domu, warto sprawdzić, jaka mniej więcej może być pogoda w danym dniu. Jak to zrobić? Jakie są sposoby na przewidywanie pogody i po co w ogóle ją przewidywać?

Pogoda – jaki jest cel jej przewidywania?

Nie ma co ukrywać, przewidywanie pogody jest dziś bardzo ważnym elementem codziennego życia. Szczególnie jeśli planujemy wyjść z domu na dłuższą część dnia. Dlaczego? Z wielu różnych powodów.

Jedni chcą znać prognozę pogody dzień wcześniej, aby wiedzieć, jak ubrać się kolejnego dnia.

Inni planują wakacje lub ferie. Chcą więc wiedzieć z wyprzedzeniem, jakie warunki pogodowe będą występować w danych dniach. Taka wiedza pozwoli im wybrać najdogodniejszy termin podróży i ustalić, ile może on trwać.

Niektóre osoby chcą wiedzieć, jaka będzie pogoda, aby wybrać środek transportu. Mogą zadecydować czy chcą wybrać przejazd samochodem, rowerem, komunikacją miejską, czy też wycieczkę pieszą. To i tak kilka z wielu powodów, dla których istotne jest przewidywanie pogody.

 

Pogoda – jakie są sposoby na jej przewidywanie?

Ze sposobami na określanie pogody z wyprzedzeniem jest podobnie, jak z powodami, dla których ludzie starają się ją przewidywać. Jest ich wiele. Istnieje jednak kilka najłatwiejszych i najciekawszych. Przydać mogą się one każdemu, więc warto o nich wspomnieć.

Internetowa i telewizyjna prognoza pogody

Najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób naszych czasów, którego nie trzeba nikomu szczegółowo przedstawiać. Wystarczy dostęp do Internetu lub telewizji i dowolne urządzenie, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat prognozy.

Podana jest nie tylko temperatura. Z Internetu wyczytać można również takie informacje, jak prawdopodobieństwo wystąpienia burz czy opadów atmosferycznych.

 

Wysokość lotu ptaków

Przewidywanie pogody możliwe jest m.in. dzięki ptakom (głównie jaskółkom). Jeśli latają one bardzo nisko nad zabudowaniami, spodziewaj się, że w ciągu kilku najbliższych godzin spadnie deszcz.

Muzyka świerszczy

Chcesz wyjść na dwór, ale nie masz jak sprawdzić pogody? Z pewnością znasz tę charakterystyczną „muzykę” graną przez świerszcze. Dobrze się w nią wsłuchaj. Im niższa jest temperatura powietrza, tym dźwięk wydawany przez świerszcze jest wolniejszy. Przyspiesza wraz z ociepleniem.

Pojawiająca się tęcza

Tęcza pojawia się wówczas, gdy jednocześnie pada deszcz i świeci słońce. Gdy jednak już się ona pojawi, przewidywanie pogody jest łatwe. Oznacza to bowiem, że za kilka chwil deszcz przeminie.

 Pszczoły latające wokół ula

Jeżeli zbiera się na deszcz, a Ty masz w zasięgu wzroku ul z pszczołami, jesteś w stanie stwierdzić, w jakim czasie można spodziewać się opadów.

Gdy widzisz, że pszczoły latają dość blisko ula, to znak, że padać zacznie nie wcześniej, niż za dwie godziny. Jeśli jednak owady znajdują się wewnątrz ula, deszcz nadejdzie za mniej, niż dwie godziny.

Komary zwiastujące dobrą pogodę

Jeśli będąc na zewnątrz, zobaczysz duże skupisko komarów, możesz być pewien, że w ciągu doby nie będzie deszczu.

 

Przewidywanie pogody – podsumowanie

Jak zapewne zdążyłeś zauważyć, są różne, stosunkowo proste metody umożliwiające przewidywanie pogody. W obecnych czasach najłatwiejszym sposobem jest sprawdzenie pogody w Internecie lub telewizji. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość.

Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, bez dostępu do Internetu, telewizji i jakiejkolwiek innej cywilizacji pamiętaj, że przyroda wyciąga do Ciebie pomocną dłoń. Dzięki jej wskazówkom możesz uzyskać wiele przydatnych informacji.

Leave a Reply