Przewidywanie kursów walut USD i EURO

W związku z sytuacją wojny w Ukrainie oraz szeregiem innych czynników ekonomiści zastanawiają się jaki będzie stosunek PLN do EURO oraz do USD. Szczególnie zainteresowani tematem są ci wszyscy którzy planują inwestycje w waluty obce.

Czy PLN się umacnia?

Rozważania warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym czy złotówka słabnie czy też się umacnia. Ekonomiści twierdzą, że po tym jak PLN otrząsnął się po zawirowaniach związanych z rynkowym szokiem który wywołany został początkiem konfliktu na Wschodzie to już w drugim kwartale umocnienie to przychodziło z wielkim trudem. Ekonomiści potwierdzają niestety, że realizacji uległ szereg negatywnych czynników, co w konsekwencji doprowadziło do sytuacji, że kurs EURO/PLN zakotwiczył na poziomie 4,65, odchylenie które następuje wynosi +/- 8 groszy.

Przewidywanie kursów walut USD i EURO w odniesieniu do PLN nie jest nazbyt optymistyczne. Złoty w parze z niezwykle mocnym dolarem amerykańskim osłabił się do najniższego poziomu w historii.

Ekonomiści zauważają, że złoty jako waluta emerging markets jest bardzo podatna na wzrost ryzyka. Z polskiej perspektywy bardzo niepokojący jest fakt, że PLN był w ostatnim czasie jedną z tych walut które nieszczególnie radziły sobie na światowych rynkach.

Przewidywanie kursów walut USD i EURO zakłada, że kurs EURO wobec PLN pod koniec lipca 2022 r. wyniesie 4,59 podczas gdy za USD zapłacimy najpewniej 4,36 PLN. Prognozy te zostały stworzone w oparciu o 'Monitor Polski’ opublikowany przez firmę badawczą Kantar. Dość nieoczekiwanie w ostatnim czasie Dolar Amerykański potaniał.

 

Czy warto kupić dolary, euro? Oszczędzanie w obcych walutach

Oszczędzanie w walutach obcych dla Polaków staje się ciekawą alternatywą, dlatego też właściwe przewidywanie kursów walut USD i EURO jest tak bardzo ważne. Polacy swoje decyzje ekonomiczne o oszczędzaniu w obcych walutach wiążą z faktem, że wzrósł stopień inflacji.

Podejmując decyzje o lokowaniu swych oszczędności w obcej walucie należy brać przede wszystkim pod uwagę popularność występowania jej w światowym handlu. PLN jako waluta rynku wschodzącego nie jest powszechnie używana w operacjach globalnych na światową skalę. Dolar Amerykański oraz EURO w 2021 r. były tymi walutami, których najczęściej używano.

Przewidywanie kursów walut USD oraz EURO w stosunku do PLN nie nastraja optymistycznie, głównie ze względu iż ekonomiści nie spodziewają się aprecjacji złotówki w przedziale nadchodzącego roku. Utrata wiary w polską złotówkę w najbliższym czasie będzie się jedynie potęgować. Przewidywanie kursów walut USD oraz EURO prognozowane przez największych optymistów którymi są analitycy z Normury i Morgan Stanley zakładają, że kurs EURO pod koniec 2022 r. spadnie do 4,30- 4,35, natomiast eksperci z Ebury wieszczą że za EURO pod koniec grudnia 2022 r. Polacy będą zmuszeni zapłacić 4, 45 złotego.

W zasadzie jedynie tylko ci eksperci mają nadzieję, że PLN mimo wszystko będzie w najbliższym czasie ulegał wzmocnieniu. Największymi pesymistami a być może realistami pozostają finansiści z banku JP Morgan twierdzący, że za EURO pod koniec roku kalendarzowego będzie trzeba zapłacić aż 4,85 złotego, trochę lepsze prognozy płyną z bazy Bloomberga, który snuje prognozy na poziomie 4,50- 4,70 PLN w analogicznym okresie za 1 EURO.

Zdecydowanie trudniej jest oszacować kurs USD, gdyż nie wiadomo do końca czy waluta Stanów Zjednoczonych będzie się osłabiać czy też rosnąć na sile. Praktycznie pewne jest, że długo nie nastąpi moment kiedy to USD spadnie do kwoty poniżej 4 PLN.

Z dzisiejszej perspektywy, inwestowanie w EURO uważane jest za trafną inwestycję.

Leave a Reply