Przewidywania dla bitcoina

Czy przewidywania dla bitcoina mają w ogóle sens? Czy tego typu prognozy się sprawdzają i, co najważniejsze, jak je przeprowadzać, aby okazały się skuteczne? Te i wiele podobnych pytań zadaje sobie każdy, kto zaczyna interesować się tą najpopularniejszą z kryptowalut, zamierzając sprawdzić się w roli inwestora.

Dobra wiadomość jest taka, że możliwe jest przewidywanie kursu bitcoina z prawdopodobieństwem wystarczającym do zarabiania. Zła, że nie polega ono na rzucaniu kostką, monetą czy chodzeniu do wróżki. Stopień trudności jest w tym przypadku niezwykle wysoki. Jak radzą sobie z tym profesjonaliści? O tym dowiesz się z tego artykułu.

 

 Dwie podstawowe metody zawodowych traderów

Przewidywania dla bitcoina w branżowym słownictwie są określane mianem analizy. Można stosować analizę fundamentalną lub techniczną. Najlepsze rezultaty potrafi dać umiejętne połączenie obu. Czym się różnią?

Analiza fundamentalna opiera się na śledzeniu makroekonomicznych danych gospodarczych, różnorakich raportów i wyników spółek oraz na monitorowaniu polityki pieniężnej banków centralnych. Z kolei analiza techniczna polega na pracy z wykresami cenowymi. Jej główną zasadą jest fakt poruszania się cen w trendach (wzrostowym, spadkowym lub horyzontalnym) oraz założenie, że historia lubi się powtarzać – pewne formacje cenowe na wykresach mają charakter cykliczny.

 

Przewidywania dla bitcoina w oparciu o analizę fundamentalną

Na giełdach kryptowalut bitcoin jest powiązany z dolarem amerykańskim. Wzrost kursu USD prowadzi do spadków bitcoina, natomiast gdy dolar spada, bitcoin się umacnia. Bardzo pomocne okazuje się zatem śledzenie odpowiednich publikacji ekonomicznych. Największą wagę mają trzy poniższe:

  • Decyzje Amerykańskiego Banku Centralnego (FED-u) odnośnie stóp procentowych. Kiedy są podwyższane, kurs dolara będzie rósł, więc wartość bitcoina powinna spadać.
  • Dane o inflacji. Wyższa inflacja od spodziewanej może prowadzić do podwyżki stóp procentowych, czyli w tym przypadku kurs USD również powinien iść w górę.
  • Raporty o zatrudnieniu (NFP). Malejąca stopa bezrobocia będzie korzystnie w pływała na kurs dolara.

Oczywiście istotnych publikacji makroekonomicznych jest znacznie więcej. Można wymienić chociażby wskaźnik PMI dla usług i przemysłu, dane o PKB czy produkcji przemysłowej. Zasada jest ta sama: trzeba je uważnie śledzić i nauczyć się poprawnie interpretować. Mając tego rodzaju wiedzę, skuteczne przewidywanie kursu bitcoina stanie się znacznie łatwiejsze.

 

Przewidywania dla bitcoina z wykorzystaniem analizy technicznej

Każdy, kto pierwszy raz zetknął się z platformą handlową typu Meta Trader z pewnością był pod wrażeniem potęgi jej możliwości. Dziesiątki przeróżnych wskaźników, kanałów, obiektów Gann’a i Fibonacci’ego, potrafią oszołomić. W rzeczywistości, ponad 90% tych dobrodziejstw jest zupełnie nieprzydatnych. A stosowane nieumiejętnie i w nadmiarze, bez wątpienia zaszkodzą. Najważniejszą sprawą jest bowiem nie zaśmiecanie wykresu cenowego zbędnymi dodatkami. Do skutecznej analizy wystarczy znajomość raptem trzech rzeczy:

  • Świece japońskie. Na wykresach przyjmują postać charakterystycznych słupków, graficznie odzwierciedlając zachowania ceny. Japończycy nadali im poetyckie nazwy typu: Spadająca gwiazda, Ważka doji, Porzucone dziecko, Nagrobek i wiele innych. Największe znaczenie mają owe Spadające gwiazdy, zwane też Pin barami.
  • Poziomy wsparcia i oporu oraz linie trendu. To miejsca, w których wcześniej cena odbijała, co zwykle prowadziło do zmiany sentymentu rynkowego (wzrosty przeradzały się w spadki i odwrotnie).
  • Średnie kroczące. Na wykresach widoczne jako pofalowane linie, służące m.in. do identyfikacji aktualnie panującego trendu. Ostrożni inwestorzy starają się kupować bitcoina, gdy jego cena jest powyżej wybranej średniej i sprzedawać, gdy schodzi poniżej.

Jak zatem zachowanie bitcoina przewidywać w praktyce? Możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy najprostszy przykład. Na wykresie kurs kryptowaluty dotarł właśnie do Poziomu oporu, czyli do miejsca, w którym cena najczęściej zawraca w dół. Jednocześnie pojawiła się w tym miejscu świeca japońska zwana Spadającą gwiazdą, która z reguły również zapowiada nadchodzące spadki. Znajomość tylko tych dwóch zależności pozwala na bardzo skuteczne przewidywanie tego, jak zachowa się analizowany bitcoin.

Krótkie podsumowanie

Powszechnie panuje przekonanie, że całe te kryptowaluty to „dzieło szatana” i pomysłowy sposób na wyciąganie pieniędzy od naiwnych. Nie jest to prawdą, gdyż ktoś dysponujący odpowiednią wiedzą, bardzo dobrze radzący sobie z analizą techniczną i fundamentalną, potrafi zaskakująco skutecznie przewidywać ruchy cen.

I to nie tylko bitcoina, ale także wszystkich innych walut i kryptowalut, surowców czy akcji spółek giełdowych. Posiadanie wiedzy jest w tej dziedzinie absolutnie kluczowe. Dojście do etapu regularnego zarabiania jest jednak procesem bardzo mozolnym i długotrwałym, który tylko u niewielu kończy się sukcesem.

Leave a Reply